Jak kompleksowo zadbać o zniszczone włosy?

Zniszczone włosy to problem wielu z nas. Najczęściej jednak nie chcemy ich radykalnie obcinać – szukamy sprawdzonych metod na to, by przywrócić im dawny blask. Regeneracja zniszczonych włosów to proces długi, wymagający sporo cierpliwości. Z pewnością jednak wart jest włożonego wysiłku!


Co szkodzi włosom?

Przede wszystkim musimy poznać czynniki mające negatywny wpływ na włosy i postarać się je ograniczyć. Nasze włosy są bardzo wrażliwe na działanie wysokich temperatur. Dlatego w miarę możliwości warto ograniczać stylizację za pomocą prostownicy, lokówki, a także ograniczyć używanie suszarki. Włosy osłabiają się poprzez częste farbowanie i rozjaśnianie. Źle znoszą też wakacyjne plażowanie: promienie UV, plątanie się na wietrze, czy słona woda bardzo je osłabiają. Zimą, włosy niezbyt dobrze znoszą niskie temperatury, mroźny wiatr i śnieg, czasami nawet na nich zamarzający. Wygląd włosów jest też odbiciem tego, jak się odżywiamy i jaki styl życia prowadzimy. Dieta uboga w witaminy i dobre tłuszcze to jedna z najczęstszych przyczyn problemów z włosami. Trzeba pamiętać też, że włosy nie lubią szarpania i tarcia. Wszelkie kołtunki powinny być wyczesywane delikatnie i cierpliwie, a na noc włosy warto związać w luźny warkocz czy koka. Do upinania włosów nie powinno się używać cienkich gumek, które mogą je łamać.


Jakie kosmetyki wybrać?

Zniszczone włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim, regularnie podcinamy końcówki – od razu zapewni to nam lepszy i zdrowszy wygląd całości włosów. Pamiętamy również o właściwym dobraniu szamponu, odżywki i maski przeznaczonych specjalnie dla zniszczonych włosów, będą one zawierały składniki o właściwościach regenerujących i odbudowujących. Przynajmniej raz na tydzień staramy się nałożyć na włosy maskę, która je porządnie odżywi. Warto postawić na naturalne kosmetyki do włosów, zwłaszcza te, bogate w keratynę, olej arganowy i kolagen. Keratyna jest naturalnym budulcem włosa, dlatego świetnie regeneruje go w miejscach uszkodzeń i utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia. Szczególnie ciekawe są kosmetyki naturalne z proteinami jedwabiu – zapobiega on elektryzowaniu się włosów, redukuje skłonność do łamania i rozdwajania się końcówek, a także sprawia, że włosy stają się elastyczne. Wcześniej wspomniany olej arganowy (ale też olej makadamia) chroni włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, nawilża je i odżywia. Szukając kosmetyków do odbudowy włosów, warto wziąć pod uwagę też te, które zwierają sok z aloesu. Jest on skarbnicą mikroelementów, witamin, enzymów i aminokwasów. Bogate w nie są także produkty z ekstraktami z jagód goji.